Zirconium Veneer

Zirconium Veneer

The importance of dental aesthetics in dentistry is increasing day by day. Thanks to new developing technologies, aesthetic dental applications are coming to the fore. Today, metal-supported porcelains, which have been used for many years to cover teeth with crowns, are now being replaced by zirconium-based porcelains.

Zirconium dental coatings provide a much more aesthetic appearance than old metal dental coating applications, thanks to their ability to transmit light. In addition, zirconium dental coatings are very compatible with the gums. Unlike metal-supported crowns, they do not cause any disease or allergic problems in the gums.

In porcelains with a zirconium substructure, zirconium, a white alloy, is used as the substructure instead of metal. Zirconium-based porcelains are both natural and aesthetic enough to be used on front teeth and durable enough to be used on back teeth. For this reason, zirconium-based porcelains can be safely preferred for front and back teeth.

Why Should Zirconium Porcelain Be Preferred?

Thanks to the light permeability properties of zirconium-based porcelains, full compatibility with natural teeth can be achieved. In this way, a perfect aesthetic result can be achieved. 

Since there is no metal reflection underneath, the artificial appearance seen in metal-based porcelains does not occur.

Gingival compatibility is much better than classical metal-based porcelains. Gum discoloration, which is frequently seen in metal-based porcelains, is absolutely invisible in zirconium.

Since it is a 99% tissue-friendly material, it is not allergic. It is more advantageous in terms of general body health than metal-supported prostheses.

Since their heat insulation properties are very good, they transmit less heat to the teeth than metal-based porcelains. In this way, hot/cold sensitivity does not occur in teeth on which zirconium-based porcelain is applied.

Thanks to their high resistance of 900 -1200 mega pascals, they can be used safely on the teeth in the back areas. While they are so strong, they are also elegant and aesthetic enough to transmit light.

Since it has the ability to mask the underlying tooth color, excellent aesthetic results can be achieved even on very dark colored teeth.

Since they are produced with very precise work, they fit exactly into the cut tooth surface. In this way, since there is no gap between the zirconium porcelain and the tooth through which bacteria can leak, it does not allow caries to form.

They are healthy materials that do not cause bad taste in the mouth, gum problems and bad breath.

They can be used safely on both front and back teeth.

Do you have any questions?

You can always ask us your questions via our WhatsApp line and make an online appointment.

Beyza Nur Çakır
Beyza Nur Çakır
2023-03-18
Dişçi korkum olduğu için dolgumu sürekli erteliyordum. Keşke ertelemeyip Dt. Murat beye daha önceden gelseymişim. Eli gerçekten çok hafif hiç ağrı hissetmedim. Kesinlikle korkmadan gidebileceğiniz bir hekim kliniğin hijyeni de en üst seviyede.
Kemal YILMAZ
Kemal YILMAZ
2023-03-05
Murat hoca Diş Fakültesi açsa hiç düşünmeden 2 evladımı da öğrencisi olarak gönderirim. Tüm ailemizi diş muayenesi korkularımızdan arındırdı. Israrla tavsiye ediyorum.
Fatoş Yılmaz
Fatoş Yılmaz
2023-01-22
Merve hoca çok guleryuzlu ve çok başarılı bir hekim. Gecenin bir yarısı gidip mızmızlık yapmama rağmen o kadar naif ve kibar yaklaştı ki gerçekten çok memnun kaldım böyle doktorlar iyiki var ❤️
selim cabir
selim cabir
2023-01-17
Çok profesyonel ve işinin ehli çalışanlardan oluşan profesyonel bir ekip. Diş önemli. Bu konuda güven duyabileceğim klinik burası diyorum. Ana diş gibi sağlam ve kullanışlı implant yaptılar. İşleri güçleri rast gitsin. Tekerlerine taş değmesin.
Nuri Yiğitoğlu
Nuri Yiğitoğlu
2023-01-03
Ankara'dan İstanbul'a gittim. 2 implant yaptırdım. Bütün çalışanları güler yüzlü ve Profesyonel. Murat hocam zaten işin ehli. Başarılar diliyorum.
Ecem Merve Okay
Ecem Merve Okay
2022-10-22
Neredeyse 6 senedir hem ilaç allerjim hem de korkum yüzünden ağzımda sağlam diş kalmamıştı. Kıdem Diş Polikliniğiyle tanıştığım günden beri o kadar mutluyum ki anlatamam. Personellerinin ilgisi,temizliği hepsi harika. Ben Murat Hocada tedavi görüyorum ama tüm hekimlerinin çok iyi olduğuna eminim. Süreci hiç uzatmadan ve gereksiz işlemlerle vakit kaybetmeden tedaviyi planlayıp başladık. Tedavilerden sonra ağrı kesici içme gereği bile duymuyorum. Murat hocanın eli o kadar hafif ki ağrı çekmek mümkün değil. Hem dişçi korkumu yendim hem de ağrılarım kesildi. İyi ki diyorum sadece????
Burak Yilmaz
Burak Yilmaz
2022-09-26
Çalışanlar son derece nazik ve güler yüzlü. Ağrısız ve hızlı bir şekilde dişimdeki problemleri ortadan kaldıran Murat Hoca’ya çok teşekkürler...

WhatsApp