E-Max Dental Veneer

E-Max Dental Veneer

Emax veneers are the most aesthetically advanced veneers that have reinforced porcelain in their infrastructure and are made entirely of block-reinforced porcelain. This type of coating does not contain metal infrastructure or zirconium as in other coatings. Laboratory stages are carried out entirely with computer-aided scanner and printer systems. Generally, front group teeth, where aesthetics are most important, single-tooth crowns, short bridges with two missing teeth, and teeth with enough material loss to be laminated are preferred, depending on the materials to be used. Among the aesthetically aligned white teeth that have been applied recently, the most commonly used method is emax dental veneer. It is mostly applied to the front incisors. It is not applied to teeth that have lost their health, but to those who are unaesthetic and uncomfortable to look at. Known as aesthetic veneer, it is not applied to the back teeth because it is not very durable. Therefore, your doctor will give you the necessary information on this subject.

How is Emax Dental Veneer Made?

Emax dental coating is the same as dental applications. For Emax teeth, measurements are taken and these measurements are sent to the laboratory. Laboratory and measurement processes are very important in this sense. For patients who want to have Emax, the process begins with an examination. The doctor informs you about how the procedure will be performed. Teeth measurements are taken by the doctor. Measurements taken from the computer system are more accurate. After measurements are taken for the teeth, they are sent to the laboratory environment to physicalize the teeth. Complete preparation of teeth usually takes between 3-5 days. Temporary teeth can be inserted to prevent patients from suffering during this process. You can use these teeth in this process. The teeth prepared for the teeth coming from the laboratory to be attached to the patient must be rehearsed. Preparations should be made for the patient, taking into account dental comfort, sensations such as chewing, biting and speaking. In the final stage, emax veneers are bonded to the teeth. Bonded teeth may cause discomfort to the patient. However, this will be a little difficult at first. As you start using it, your mouth structure will get used to it. Therefore, you can get the necessary support from your doctor when you experience any problems.

Do you have any questions?

You can always ask us your questions via our WhatsApp line and make an online appointment.

Beyza Nur Çakır
Beyza Nur Çakır
2023-03-18
Dişçi korkum olduğu için dolgumu sürekli erteliyordum. Keşke ertelemeyip Dt. Murat beye daha önceden gelseymişim. Eli gerçekten çok hafif hiç ağrı hissetmedim. Kesinlikle korkmadan gidebileceğiniz bir hekim kliniğin hijyeni de en üst seviyede.
Kemal YILMAZ
Kemal YILMAZ
2023-03-05
Murat hoca Diş Fakültesi açsa hiç düşünmeden 2 evladımı da öğrencisi olarak gönderirim. Tüm ailemizi diş muayenesi korkularımızdan arındırdı. Israrla tavsiye ediyorum.
Fatoş Yılmaz
Fatoş Yılmaz
2023-01-22
Merve hoca çok guleryuzlu ve çok başarılı bir hekim. Gecenin bir yarısı gidip mızmızlık yapmama rağmen o kadar naif ve kibar yaklaştı ki gerçekten çok memnun kaldım böyle doktorlar iyiki var ❤️
selim cabir
selim cabir
2023-01-17
Çok profesyonel ve işinin ehli çalışanlardan oluşan profesyonel bir ekip. Diş önemli. Bu konuda güven duyabileceğim klinik burası diyorum. Ana diş gibi sağlam ve kullanışlı implant yaptılar. İşleri güçleri rast gitsin. Tekerlerine taş değmesin.
Nuri Yiğitoğlu
Nuri Yiğitoğlu
2023-01-03
Ankara'dan İstanbul'a gittim. 2 implant yaptırdım. Bütün çalışanları güler yüzlü ve Profesyonel. Murat hocam zaten işin ehli. Başarılar diliyorum.
Ecem Merve Okay
Ecem Merve Okay
2022-10-22
Neredeyse 6 senedir hem ilaç allerjim hem de korkum yüzünden ağzımda sağlam diş kalmamıştı. Kıdem Diş Polikliniğiyle tanıştığım günden beri o kadar mutluyum ki anlatamam. Personellerinin ilgisi,temizliği hepsi harika. Ben Murat Hocada tedavi görüyorum ama tüm hekimlerinin çok iyi olduğuna eminim. Süreci hiç uzatmadan ve gereksiz işlemlerle vakit kaybetmeden tedaviyi planlayıp başladık. Tedavilerden sonra ağrı kesici içme gereği bile duymuyorum. Murat hocanın eli o kadar hafif ki ağrı çekmek mümkün değil. Hem dişçi korkumu yendim hem de ağrılarım kesildi. İyi ki diyorum sadece????
Burak Yilmaz
Burak Yilmaz
2022-09-26
Çalışanlar son derece nazik ve güler yüzlü. Ağrısız ve hızlı bir şekilde dişimdeki problemleri ortadan kaldıran Murat Hoca’ya çok teşekkürler...

WhatsApp