Periodontal Treatment

Periodontal Treatment

What is Gum Treatment?

  • In order to preserve the health achieved as a result of gum treatment or to maintain the health of gums that have not yet become diseased, you need to adapt oral hygiene procedures into your life.
  • Have your regular teeth cleaning done by your dentist (once in 6-12 months).
  • Change the brush recommended by your doctor every 3-4 months.
  • With your doctor’s advice, you may need to use an electric toothbrush to increase your cleaning effectiveness.
  • Brush your teeth properly morning and evening, if you can, you can do short brushing after every meal and snack.
  • Flosh every day.
  • You can use mouthwash to reduce bacterial plaque.
  • After treatment, use your interdental brush every day if your doctor recommends it.
  • You should know that toothbrushes and dental floss can never be replaced by mouthwashes and other chemicals.

Dental Treatment-needs-to-know

Protection of oral health; It covers all stages from diagnosis to treatment planning and final result. Oral health in terms of function, phonation (speech) and aesthetics is a whole. After the diagnosis is made by radiological imaging methods, the patient is directed to departments such as scaling, prosthetic restoration, filling, root canal treatment, orthodontics and surgery according to his needs. White (teeth) and pink aesthetics (gums) are evaluated together. Therefore, when brushing, the gums should be brushed along with the teeth. It is necessary to place our toothbrush in the area where the tooth and gum meet and brush with circular movements. This circular movement continues by changing places as many times as the number of teeth the brush can clean. Not only the front surfaces of the teeth but also the back surfaces of the teeth should be brushed in this way. A toothbrush is insufficient for cleaning the interfaces. That’s why dental floss should be used. The process of achieving the desired smile can be a comprehensive restoration that will last for a long period of time, or it can be achieved in a few sessions in a short time, depending on the person’s preferences and problems. Components such as cavities, yellowing, differences in tooth lengths, and gum problems have occurred over time, but they are problems that can be corrected in a few sessions.

What is Aesthetic Dental Health?

Aesthetic dentistry; In some cases, there may be aesthetic problems that cannot be treated with fillers. In such cases, crowns (veneers) can be made with or without metal support (empress, inceram, zirconia). Sometimes, in order to solve aesthetic problems in the front area, more conservative treatments can be performed by removing only a certain thickness of dental tissue from the front of the tooth, which we call laminate. Apart from these, a new smile design can be obtained by restoring the interdental spaces (diastema) with special aesthetic filling materials without cutting the teeth. One of the latest applications of aesthetic dentistry is metal-free full ceramic crowns (veneers). It is a preferred treatment method for teeth that are cracked, broken and have a lot of material loss. Full ceramics, which can imitate teeth with their light transmittance, are the most preferred prosthetic materials today due to their natural and aesthetic appearance.

Do you have any questions?

You can always ask us your questions via our WhatsApp line and make an online appointment.

Beyza Nur Çakır
Beyza Nur Çakır
2023-03-18
Dişçi korkum olduğu için dolgumu sürekli erteliyordum. Keşke ertelemeyip Dt. Murat beye daha önceden gelseymişim. Eli gerçekten çok hafif hiç ağrı hissetmedim. Kesinlikle korkmadan gidebileceğiniz bir hekim kliniğin hijyeni de en üst seviyede.
Kemal YILMAZ
Kemal YILMAZ
2023-03-05
Murat hoca Diş Fakültesi açsa hiç düşünmeden 2 evladımı da öğrencisi olarak gönderirim. Tüm ailemizi diş muayenesi korkularımızdan arındırdı. Israrla tavsiye ediyorum.
Fatoş Yılmaz
Fatoş Yılmaz
2023-01-22
Merve hoca çok guleryuzlu ve çok başarılı bir hekim. Gecenin bir yarısı gidip mızmızlık yapmama rağmen o kadar naif ve kibar yaklaştı ki gerçekten çok memnun kaldım böyle doktorlar iyiki var ❤️
selim cabir
selim cabir
2023-01-17
Çok profesyonel ve işinin ehli çalışanlardan oluşan profesyonel bir ekip. Diş önemli. Bu konuda güven duyabileceğim klinik burası diyorum. Ana diş gibi sağlam ve kullanışlı implant yaptılar. İşleri güçleri rast gitsin. Tekerlerine taş değmesin.
Nuri Yiğitoğlu
Nuri Yiğitoğlu
2023-01-03
Ankara'dan İstanbul'a gittim. 2 implant yaptırdım. Bütün çalışanları güler yüzlü ve Profesyonel. Murat hocam zaten işin ehli. Başarılar diliyorum.
Ecem Merve Okay
Ecem Merve Okay
2022-10-22
Neredeyse 6 senedir hem ilaç allerjim hem de korkum yüzünden ağzımda sağlam diş kalmamıştı. Kıdem Diş Polikliniğiyle tanıştığım günden beri o kadar mutluyum ki anlatamam. Personellerinin ilgisi,temizliği hepsi harika. Ben Murat Hocada tedavi görüyorum ama tüm hekimlerinin çok iyi olduğuna eminim. Süreci hiç uzatmadan ve gereksiz işlemlerle vakit kaybetmeden tedaviyi planlayıp başladık. Tedavilerden sonra ağrı kesici içme gereği bile duymuyorum. Murat hocanın eli o kadar hafif ki ağrı çekmek mümkün değil. Hem dişçi korkumu yendim hem de ağrılarım kesildi. İyi ki diyorum sadece????
Burak Yilmaz
Burak Yilmaz
2022-09-26
Çalışanlar son derece nazik ve güler yüzlü. Ağrısız ve hızlı bir şekilde dişimdeki problemleri ortadan kaldıran Murat Hoca’ya çok teşekkürler...

WhatsApp