Diş Eti Tedavileri

Diş Eti Tedavileri

Diş Eti Tedavisi Nedir?

  • Diş eti tedavisinin sonucu elde edilen sağlığın korunması veya henüz hastalanmamış dişetlerinin sağlığının idamesi için ağız hijyeni işlemlerinin hayatınızın içine adapte etmeniz gerekir. 
  • Düzenli diş temizliğinizi hekiminize yaptırın (6-12 ayda 1 defa).
  • Hekiminizin tavsiye ettiği fırçayı 3-4 ayda bir değiştirin.
  • Hekiminizin tavsiyesi ile temizlik etkinliğinizi arttırma amacı ile elektrikli diş fırçası kullanmanız gerekebilir.
  • Sabah akşam dişlerinizi usulüne uygun fırçalayın, eğer yapabiliyorsanız her öğün ve atıştırmadan sonra kısa fırçalamalar yapabilirsiniz.
  • Her gün diş ipi kullanın.
  • Bakteri plağını azaltmak için ağız gargarası desteği alabilirsiniz.
  • Tedavi sonrası hekiminiz tavsiye etmiş ise ara yüz fırçanızı her gün kullanın.
  • Hiçbir zaman diş  fırçası ve diş ipinin yerini ağız gargarları ve diğer kimyasalların alamayacağını bilmelisiniz. 

Diş Tedavisi Bilinmesi Gerekenler

Ağız sağlığının korunması; tanı koyma aşamasından, tedavi planlamaya ve kesin sonuca kadar tüm aşamaları kapsar. Fonksiyon, fonasyon (konuşma) ve estetik olarak ağız sağlığı bir bütündür. Radyolojik görüntüleme yöntemleriyle tanı konulduktan sonra, diş taşı temizliği, protetik restorasyon, dolgu, kanal tedavisi, ortodonti, cerrahi gibi bölümlere hastanın ihtiyacına göre yönlendirilir. Beyaz (diş) ve pembe estetik(dişeti) beraber değerlendirilir. Bu nedenle fırçalama yaparken dişler ile birlikte dişetlerinde fırçalanmalıdır. Diş fırçamızı diş ile dişetinin birleştiği bölgeye yerleştirip dairesel hareketler ile fırçalamak gerekir. Bu dairesel hareket fırçanın temizleyebildiği diş sayısı kadar yer değiştirerek devam eder. Sadece ön yüzleri değil dişlerin arka yüzeyleri de bu şekilde fırçalanmalıdır. Ara yüzlerin temizliğinde diş fırçası yetersizdir. Bu yüzden diş ipi kullanılmalıdır. İstenen gülüşe kavuşma süreci uzun bir döneme yayılacak kapsamlı bir restorasyon olabileceği gibi kişinin tercihlerine ve sorunlarına bağlı olarak kısa sürede bir kaç seansta sonuç alınacak şekilde de gelişebilir. Çürükler, sararmalar, diş boylarının farklılığı, dişetlerindeki sorunlar gibi bileşenler zaman içinde oluşmuştur ancak birkaç seansta düzeltilebilecek sorunlardır. 

Estetik Diş Sağlığı Nedir?

Estetik diş hekimliği; bazı durumlarda dolgu ile tedavi edilemeyen estetik problemler olabilir. Böyle durumlarda metal destekli veya metal desteksiz (empress, inceram, zirkonia) kuron (kaplamalar) yapılabilir. Bazen ön bölgedeki estetik sorunları çözmek için laminate dediğimiz sadece dişin ön yüzünden belli kalınlıkta diş dokusunun kaldırılması ile daha konsevatif tedaviler de yapılabilir. Bunların dışında diş arası boşlukların (diastema) dişler kesilmeden özel estetik dolgu malzemeleri ile restore edilerek yeni bir gülüş tasarımı elde edilebilir. Estetik diş hekimliğinin en son uygulamalarından biri metalsiz tam seramik kuronlardır (kaplamalardır). Çatlamış, kırılmış ve madde kaybı fazla olan dişler için tercih edilen bir tedavi yöntemidir. Işık geçirgenliğiyle dişi taklit edebilen tam seramikler doğal ve estetik görünüşleri nedeniyle günümüzde en çok tercih edilen protetik materyallerdir.

Sorunuz mu var?

WhatsApp hattımız üzerinden bizlere her zaman sorularınızı sorabilirsiniz, online randevu oluşturabilirsiniz.

Beyza Nur Çakır
Beyza Nur Çakır
2023-03-18
Dişçi korkum olduğu için dolgumu sürekli erteliyordum. Keşke ertelemeyip Dt. Murat beye daha önceden gelseymişim. Eli gerçekten çok hafif hiç ağrı hissetmedim. Kesinlikle korkmadan gidebileceğiniz bir hekim kliniğin hijyeni de en üst seviyede.
Kemal YILMAZ
Kemal YILMAZ
2023-03-05
Murat hoca Diş Fakültesi açsa hiç düşünmeden 2 evladımı da öğrencisi olarak gönderirim. Tüm ailemizi diş muayenesi korkularımızdan arındırdı. Israrla tavsiye ediyorum.
Fatoş Yılmaz
Fatoş Yılmaz
2023-01-22
Merve hoca çok guleryuzlu ve çok başarılı bir hekim. Gecenin bir yarısı gidip mızmızlık yapmama rağmen o kadar naif ve kibar yaklaştı ki gerçekten çok memnun kaldım böyle doktorlar iyiki var ❤️
selim cabir
selim cabir
2023-01-17
Çok profesyonel ve işinin ehli çalışanlardan oluşan profesyonel bir ekip. Diş önemli. Bu konuda güven duyabileceğim klinik burası diyorum. Ana diş gibi sağlam ve kullanışlı implant yaptılar. İşleri güçleri rast gitsin. Tekerlerine taş değmesin.
Nuri Yiğitoğlu
Nuri Yiğitoğlu
2023-01-03
Ankara'dan İstanbul'a gittim. 2 implant yaptırdım. Bütün çalışanları güler yüzlü ve Profesyonel. Murat hocam zaten işin ehli. Başarılar diliyorum.
Ecem Merve Okay
Ecem Merve Okay
2022-10-22
Neredeyse 6 senedir hem ilaç allerjim hem de korkum yüzünden ağzımda sağlam diş kalmamıştı. Kıdem Diş Polikliniğiyle tanıştığım günden beri o kadar mutluyum ki anlatamam. Personellerinin ilgisi,temizliği hepsi harika. Ben Murat Hocada tedavi görüyorum ama tüm hekimlerinin çok iyi olduğuna eminim. Süreci hiç uzatmadan ve gereksiz işlemlerle vakit kaybetmeden tedaviyi planlayıp başladık. Tedavilerden sonra ağrı kesici içme gereği bile duymuyorum. Murat hocanın eli o kadar hafif ki ağrı çekmek mümkün değil. Hem dişçi korkumu yendim hem de ağrılarım kesildi. İyi ki diyorum sadece????
Burak Yilmaz
Burak Yilmaz
2022-09-26
Çalışanlar son derece nazik ve güler yüzlü. Ağrısız ve hızlı bir şekilde dişimdeki problemleri ortadan kaldıran Murat Hoca’ya çok teşekkürler...

WhatsApp