Porcelain Dental Veneer

Porcelain Dental Veneer

Thanks to porcelain dental veneer, the person can achieve both ideal oral functions and the desired smile perfectly. Each patient’s dental prosthesis is individually designed according to the tooth they need. It is designed to represent the natural appearance and in high quality.

 Porcelain, known as the material closest to the natural appearance and color of teeth, provides a perfect smile design. Due to these features, it is one of the most preferred materials by dentists today.

Porcelain Tooth Veneer Types

 Porcelain dental veneer types are a combination of the treatment methods that the patient needs and the physician deems appropriate. indicates that it is too much. Porcelain tooth coating types are as follows; porcelain tooth veneer, ceramic tooth veneer or metal tooth veneer… The main ingredient in these veneer types is porcelain. However, the material that supports the coating in the treatment may be metal or ceramic. When applying porcelain teeth veneers, the important thing is to take the person’s natural tooth color into consideration. Porcelain tooth coating is applied according to the tooth color. The type of dental veneer may vary depending on the location of the tooth to be veneered in the patient.

Full Porcelain Tooth Veneer (Empress Tooth Veneer)

 It is a porcelain dental coating that covers the entire teeth, front and back. The implementation phase is long. They are porcelain types whose durability rate is further increased by reinforcing the ceramic piece by placing glass ceramics on it. The content structure consists of ceramic.

Anterior Tooth Porcelain Veneer

 Preferred by those who have aesthetic concerns and want to have a more cosmetically impressive smile, It is a regional coating method.

Single Tooth Porcelain Veneer

 For a damaged tooth, mostly due to any accident or after a blow to the face is the preferred coating method. The specialist dentist will decide which porcelain dental coating method is suitable for your teeth.

Who Can Apply to Porcelain Dental Veneers?

 Who Can Have Porcelain Dental Veneers? This question is one of the most frequently asked questions by those who want to have a dental crown. If you are having problems due to the following problems, you can also have porcelain teeth.

Who Cannot Have Porcelain Tooth Veneers?

Do you have any questions?

You can always ask us your questions via our WhatsApp line and make an online appointment.

Beyza Nur Çakır
Beyza Nur Çakır
2023-03-18
Dişçi korkum olduğu için dolgumu sürekli erteliyordum. Keşke ertelemeyip Dt. Murat beye daha önceden gelseymişim. Eli gerçekten çok hafif hiç ağrı hissetmedim. Kesinlikle korkmadan gidebileceğiniz bir hekim kliniğin hijyeni de en üst seviyede.
Kemal YILMAZ
Kemal YILMAZ
2023-03-05
Murat hoca Diş Fakültesi açsa hiç düşünmeden 2 evladımı da öğrencisi olarak gönderirim. Tüm ailemizi diş muayenesi korkularımızdan arındırdı. Israrla tavsiye ediyorum.
Fatoş Yılmaz
Fatoş Yılmaz
2023-01-22
Merve hoca çok guleryuzlu ve çok başarılı bir hekim. Gecenin bir yarısı gidip mızmızlık yapmama rağmen o kadar naif ve kibar yaklaştı ki gerçekten çok memnun kaldım böyle doktorlar iyiki var ❤️
selim cabir
selim cabir
2023-01-17
Çok profesyonel ve işinin ehli çalışanlardan oluşan profesyonel bir ekip. Diş önemli. Bu konuda güven duyabileceğim klinik burası diyorum. Ana diş gibi sağlam ve kullanışlı implant yaptılar. İşleri güçleri rast gitsin. Tekerlerine taş değmesin.
Nuri Yiğitoğlu
Nuri Yiğitoğlu
2023-01-03
Ankara'dan İstanbul'a gittim. 2 implant yaptırdım. Bütün çalışanları güler yüzlü ve Profesyonel. Murat hocam zaten işin ehli. Başarılar diliyorum.
Ecem Merve Okay
Ecem Merve Okay
2022-10-22
Neredeyse 6 senedir hem ilaç allerjim hem de korkum yüzünden ağzımda sağlam diş kalmamıştı. Kıdem Diş Polikliniğiyle tanıştığım günden beri o kadar mutluyum ki anlatamam. Personellerinin ilgisi,temizliği hepsi harika. Ben Murat Hocada tedavi görüyorum ama tüm hekimlerinin çok iyi olduğuna eminim. Süreci hiç uzatmadan ve gereksiz işlemlerle vakit kaybetmeden tedaviyi planlayıp başladık. Tedavilerden sonra ağrı kesici içme gereği bile duymuyorum. Murat hocanın eli o kadar hafif ki ağrı çekmek mümkün değil. Hem dişçi korkumu yendim hem de ağrılarım kesildi. İyi ki diyorum sadece????
Burak Yilmaz
Burak Yilmaz
2022-09-26
Çalışanlar son derece nazik ve güler yüzlü. Ağrısız ve hızlı bir şekilde dişimdeki problemleri ortadan kaldıran Murat Hoca’ya çok teşekkürler...

WhatsApp